Byliny są to rośliny zielne wieloletnie, które corocznie kwitną, większość z nich wydaje nasiona, wszystkie przechodzą okres spoczynku, przy tym najczęściej w stanie bezlistnym (większość bylin traci w okresie spoczynku części nadziemne). Przy odpowiednim nawożeniu i pielęgnacji mogą one rosnąć na jednym miejscu przez wiele lat. Części nadziemne u niektórych bylin są zimozielone, np. u fiołków, niektórych rozchodników, rojników, u większości jednak części nadziemne jesienią zasychają, pojawiając się znowu wiosną, np.: u piwonii, łubinów. U niektórych bylin kwitnących wiosną lub wczesnym latem, liście pojawiają się już jesienią i zimują, znosząc przeciętne zimowe spadki temperatur. Przykładem roślin z tej grupy mogą być: lilia biała, mak wschodni, szafirek. Bylin jest coraz więcej, gdyż dzięki pracom hodowlanym licznych ogrodników powstają coraz to nowsze, wspanialsze odmiany ogrodowe. Zgodnie z systematyką botaniczną byliny należą do różnych klas i rodzin, stanowią w obrębie rodziny różne rodzaje i gatunki, pochodzą z różnych części świata, toteż w zaspokajaniu ich wymagań, w sposobie ich upraw występują znaczne różnice. Jedne rosną dobrze w stanowiskach cienistych, inne wymagają dużo słońca. Odczyn gleby nie jest obojętny bylinom. Przeciętnie udają się one na glebach lekko kwaśnych (pH 6-6,5). Są jednak takie, które wymagają gleb kwaśnych (pH 4,5-5), np. wrzosiec krwisty, różanecznik, lub też gleb alkalicznych (pH 6,8-7,5), np.: złocienie (chryzantemy). Byliny różnią się znacznie pomiędzy sobą wysokością, kształtem i barwą liści, pędów i kwiatów, ich rozmieszczeniem oraz porą kwitnienia. Od wczesnowiosennych przebiśniegów (śnieżyczek), śnieżyc, cebulic i krokusów (szafranów), spotykamy się z jesiennymi zimowitami, złocieniami, astrami (marcinkami). Między bylinami istnieją zasadnicze różnice, toteż zabiegi pielęgnacyjne powinny być oparte na dokładnej znajomości tych roślin. Zanim przejdziemy do omówienia systematyki bylin, należy się zastanowić nad sposobami ich rozmnażania, wyborem stanowiska, przygotowaniem gleby, porą i techniką sadzenia, zasadami ich pielęgnacji, zabezpieczaniem na zimę oraz nad zasadami walki z chorobami i szkodnikami opanowującymi te rośliny.
O autorze
Podobne wpisy
Wnętrze
- Szkło ozdobne do kuchni. Oryginalne dodatki do nowoczesnej kuchni – szkło dekoracyjne do kuchni.
- Jaki stół wybrać do jadalni? Stoły lakierowane czy stoły szklane?
- Schody wewnętrzne – schody drewniane Warszawa. Nakładki na schody drewniane.
- Blaty kuchenne – rodzaje i charakterystyka. Blat granitowy – blaty do kuchni: granit
- Krzesła tapicerowane na tarasie
Ostatnie wpisy
Poczta kwiatowa, kwiaciarnia Włocławek
Archiwa
- wrzesień 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- październik 2022
- lipiec 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- październik 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- marzec 2021
- październik 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- kwiecień 2019
- marzec 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- czerwiec 2018
- maj 2018
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- luty 2017
Polecamy:
Casablanca Chopina
Porady wnętrzarskie
- Poziom wody gruntowejDla prowadzenia upraw poziom wody gruntowej ma duże znaczenie. Teren podmokły lub zalewany podczas wiosny i jesieni nie nadaje się …
- Abies balsameaAbies balsamea — Jodła balsamiczna. Pochodzi z Ameryki Północnej. Wysokość 15-20 m (w ojczyźnie do 25 m). Średnica korony 3-4- …
Dobry architekt wnętrz – jak go wybrać? Architekt wnętrz – Warszawa, projektant wnętrz cena
Usługi świadczone przez architektów wnętrz stają się coraz bardziej popularne. To rozwiązanie pozwala na maksymalne ograniczenie czasu i energii wszystkich, …Sen noworodka
Bezpieczny i zdrowy sen maleńkiego dziecka to zdecydowanie priorytet dla młodych rodziców. Często nie są oni pewni, jakie ułożenie noworodka …- Znaczenie roślin ozdobnych w życiu człowiekaRośliny drzewiaste występujące w zespołach mają wpływ na kształtowanie mikroklimatu. Drzewa wraz z towarzyszącymi im krzewami hamują natężenie wiatru, dzięki …
- JaskrowateCaltha palustris — Kaczeniec łąkowy (Knieć błotna). Pochodzi z północnej półkuli. Wysokość 15-50 cm. Występuje w Polsce na wilgotnych łąkach, …
Schody wewnętrzne – schody drewniane Warszawa. Nakładki na schody drewniane.
Budowa domu wielopiętrowego wiąże się z zakupem lub wykonaniem schodów, które umożliwią dostanie się na kolejne kondygnacje. Do wyboru mamy …
Najnowsze komentarze