Pikowanie roślin odbywa się w stadium liścieni lub z małymi listkami. Ponieważ po wzejściu rośliny rosną zwykle w zwarciu, które prowadzi do nadmiernego ich wydłużania, należy je rozdzielić, sadząc każdą osobno. W ten sposób umożliwia się każdej roślinie swobodny wzrost i uzyskuje się większą liczbę osobników jednakowej wielkości. Pikowanie odbywa się zwykle do skrzynek. Po napełnieniu skrzynek odsianą ziemią należy ją ugnieść, zwłaszcza przy brzegach, i wyrównać do poziomu z krawędzią naczynia, a następnie powtórnie przycisnąć tak, aby powierzchnia była nieco poniżej krawędzi. Po wyznaczeniu linii należy zrobić otworek ostrym kołeczkiem, przenieść roślinę z rozsadnika, przyciąć korzonek główny, jeżeli jest zbyt długi, i włożyć w otwór obciskając go z boku. Przycinanie korzonków wpływa korzystnie na dalsze ich rozrastanie się i tworzenie bryły korzeniowej. Przy pikowaniu należy dobierać rośliny równe pod względem wielkości, mniejsze sadzić na brzegu skrzynki lub jeżeli ich jest więcej w osobnej skrzynce. Przy sadzeniu nie należy zawijać korzonków, gdyż rośliny się źle przyjmują. Rośliny, które w stadium siewki są zbyt małe, należy przenieść z rozsadnika małymi widełkami drucianymi. Robi się to w ten sposób, że siewkę podważa się kołeczkiem, ujmuje widełkami pod liście, przenosi do przygotowanego otworka w skrzynce, w którym umieszcza się jej korzonki, obciskając boki kołeczkiem. Dla roślin małych bywa również stosowana metoda sadzenia kępkami. Z rozsadnika wybiera się do sadzenia pojedynczo tylko rośliny większe, pozostałe sadzi się małymi kępkami w zwarciu po kilka sztuk, a po pewnym czasie, kiedy już podrosną, sadzi się je powtórnie pojedynczo. Metodę tę stosuje się np. do begonii. W inspekcie są pikowane rośliny, które wysadza się później wprost do gruntu. Na wyrównanej deseczką ziemi wyznacza się znacznikiem rzędy w poprzek okna lub dwukierunkowo według przewidzianych odległości. Pikowanie roślin w inspekcie wykonuje się podobnie jak w skrzynkach. Unika się pikowania w inspekcie w dni wietrzne i chłodne. Przepikowane rośliny należy obficie podlewać wodą z basenu. Pikowane w skrzynkach podlewa się rozpylaczem; w inspekcie konewką przez drobne sitko. Po podlaniu, jeżeli jest silne słońce, rośliny należy cieniować. Jeżeli w otoczeniu roślin jest ciepło, zraszanie należy co pewien czas powtórzyć. Rośliny podatne na choroby pochodzenia grzybowego, np. begonie, należy zraszać rzadko. W razie pojawienia się kolonii grzyba w skrzynce należy ją natychmiast izolować.
O autorze
Podobne wpisy
Wnętrze
- Sypialnia w stylu rustykalnym – meble z drewna śląskie, meble wiejskie
- Jak pozbyć się odpadów po remoncie?
- https://magazyndom.pl/meble-kuchenne-leroy-merlin-opinie-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie/
- Nowoczesny salon: jak go urządzić? Drzwi przesuwne szklane Warszawa
- Jak urządzić wnętrze małego mieszkania
- Ozdoby bożonarodzeniowe do domu – gdzie je kupić?
Ostatnie wpisy
Poczta kwiatowa, kwiaciarnia Włocławek
Archiwa
- wrzesień 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- październik 2022
- lipiec 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- październik 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- marzec 2021
- październik 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- kwiecień 2019
- marzec 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- czerwiec 2018
- maj 2018
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- luty 2017
Polecamy:
Casablanca Chopina
Porady wnętrzarskie
- Uprawa roślin ozdobnych pod szkłemWiele roślin dekoracyjnych oraz użytkowych pochodzi z okolic cieplejszych, toteż do ich uprawy są konieczne specjalne urządzenia, chroniące przed zimnem, …
- Ukształtowanie terenuDla upraw ogrodniczych najodpowiedniejszy jest teren płaski lub z bardzo małym spadkiem o kierunku północ-południe. Dopuszczalna pochyłość terenu wynosi 2%. …
Kanapa do małego salonu z aneksem
Salony bardzo często są otwarte i posiadają aneks kuchenny. To rozwiązanie, które jest coraz popularniejsze nie tylko w przypadku małych …- Hiacynt gruntowy i inne gatunkiGaltonia candicans (Hyacinthus candicans) — Galtonia biaława (Hiacynt gruntowy). Pochodzi z Ameryki Południowej. Wysokość 100-120 cm. Kwiaty białe, osadzone na …
- Rośliny, których części trwale przechowuje się w pomieszczeniachDo tej grupy roślin są zaliczane byliny nie zimujące w gruncie w naszym klimacie. Podziemne części tych roślin wykopuje się …
- Calendula – złożoneCalendula officinalis — Nagietek lekarski. Pochodzi z Europy południowej. Wyrasta do wysokości 30-50 cm. Łodyga wzniesiona, liście dolne szerokopłatkowe, górne …
- ZawciągowateArmeria maritima — Zawciąg nadmorski. Pochodzi z północnoeuropejskich wybrzeży morskich. Bylina wysokości 10-20 cm. Ulistnienie trwałe, żywo zimozielone, równowąskie. Tworzy …
Najnowsze komentarze