Pochodzi z Azji, Europy (Polska). Wysokość 10-100 cm. Tworzy dużą rozmaitość form, w tym są i bardzo dekoracyjne. Kwiatostany drobne, zespolone w baldachy, barwy od białej poprzez różową, żółtą do karmazynowoczerwonej, liście wydłużone lub pierzastodzielne. Stosowaniu krwawnika sprzyja wytrzymałość tej rośliny na suszę, na niską temperaturę naszych zim oraz łatwość rozmnażania. Zastosowanie jest uzależnione od gatunku, gatunki górskie — na ogrody skalne, gatunki nizinne — na rabaty bylinowe, grupy ogrodowe. Achillea ageratifolia (A. serbica) — Krwawnik żeniszkolistny. Pochodzi z gór Grecji i Bośni. Wysokość IO-t-20 cm. Liście wydłużone, cała roślina szafirowo owłosiona. Wzrost poduszeczkowaty. Kwiaty języczkowe białe, rurkowe szarawe. Koszyczki kwiatowe półkoliste, osadzone pojedynczo lub po 3. Kwitnie w czerwcu—lipcu. Krwawnik żeniszkolistny należy rozmnażać przez wysiew nasion lub przez podział roślin. Dobrze rośnie na niezbyt żyznej glebie próchnicznej, zasobnej w wapń, przepuszczalnej. Zimy nasze znosi dobrze, nie’ lubi natomiast stanowisk wilgotnych, w zimie wymaga dobrego drenażu. Zastosowanie w ogrodach i na rabatach skalnych. Achillea filipendula (A. eupatorium) — Krwawnik wiązówkowaty. Pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu. Wysokość 100-150 cm. Liście w zarysie lancetowate, grzebieniasto-pierzaste. Kwiaty w wypukłych koszyczkach, w baldachach płaskich, sklepionych, średnicy 15 cm. Kwiaty języczkowe i rurkowe barwy żółtej. Cenne kwiaty do cięcia i suszenia. Pachnące. Kwitnie w lipcu—sierpniu. Odmiany rozmnaża się z sadzonek i przez podział. Krwawnik wiązówkowaty wymaga żyznej ziemi i pełnego słońca. Odmiany wielkokwiatowe stosuje się na rabaty bylinowe i grupy kwiatowe. Najcenniejszą odmianą jest A. filipendula ,Golden Platę’ — o kwiatach złotożółtych, w dużych talerzykowatych baldachach. Achillea ptarmica — Krwawnik kichawiec. Pochodzi z Europy (Polska). Rośnie dziko na mokrych łąkach, w zaroślach nad brzegami wód. Wysokość 30-100 cm. Łodygi prosto wzniesione, liście wąskolancetowate, szerokości do 6 mm, nagie, tępawo piłkowane. Kwiaty języczkowe,białe. Kwitnie w lipcu—sierpniu. Forma dzika dla zdobnictwa ogrodowego bez wartości. Cenne natomiast są odmiany pełnokwiatowe. Krwawnik kichawiec jest rozmnażany przez podział na wiosnę. Wymaga gleby niezbyt suchej, żyznej, stanowiska słonecznego. Zastosowanie na grzędach bylinowych oraz do cięcia. Cenną odmianą jest A. ptarmica ,Perry’s White’ — o kwiatostanach białych, pełnych, zaczyna kwitnąć w czerwcu, po przycięciu w lipcu lub sierpniu, kwitnie do października. Achillea tomentosa — Krwawnik wełnisty. Pochodzi z Syberii, Kaukazu, Europy południowej. Wysokość do 10 cm. Roślina ścieląca się, o silnie owłosionych srebrzystych liściach. Kwiatostany żółte, w postaci małych talerzyków. Kwitnie od maja do lipca. Udaje się w stanowiskach słonecznych. Stosowany w ogrodach skalnych, na obwódki.
O autorze
Podobne wpisy
Wnętrze
- Lustra: Nie tylko funkcjonalność, ale i dekoracja wnętrz
- Na czym skupić się podczas wyboru drzwi wewnętrznych?
- Jakie łóżko do sypialni wybrać? Łóżko podwójne – białe łóżko do sypialni
- Jaki stół wybrać do jadalni? Stoły lakierowane czy stoły szklane?
- Aranżacje wnętrz – czym kierować się przy wyborze architekta? Architektura wnętrz – Warszawa: architekt wnętrz cena
Ostatnie wpisy
- Żywienie koni wrzodowych: jakie pasze są najodpowiedniejsze?
- Lustra: Nie tylko funkcjonalność, ale i dekoracja wnętrz
- Rewolucja w Materiałach: Łączenie PMMA i PC za Pomocą Kleju UV
- Kolor Roku 2024: Jak Go Wykorzystać we Wnętrzach
- Internet Airmax Wrocław (Żerniki): Łączność Przyszłości W Twoim Zasięgu
Poczta kwiatowa, kwiaciarnia Włocławek
Archiwa
- sierpień 2024
- marzec 2024
- styczeń 2024
- grudzień 2023
- wrzesień 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- październik 2022
- lipiec 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- październik 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- marzec 2021
- październik 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- kwiecień 2019
- marzec 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- czerwiec 2018
- maj 2018
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- luty 2017
Polecamy:
Casablanca Chopina
Porady wnętrzarskie
- Jaki stół wybrać do jadalni? Stoły lakierowane czy stoły szklane?Wybór stołów jest ogromny: w każdym salonie meblarskim czy sklepie o podobnym charakterze znajdziemy mnóstwo stołów o różnym kształcie, wielkości …
- SzorstkolistneMyosotis silvatica — Niezapominajka leśna. Pochodzi z Europy, Syberii. Bylina, u nas uprawiana jako dwuletnia, miękko owłosiona, dorastająca do wysokości …
- Sekcja OxycedrusGatunki tej sekcji mają wyłącznie igły ułożone okółkowo, po trzy. Pączki w kątach igieł. Juniperus communis — Jałowiec pospolity. Wysokość …
- PosłonekHelianthemum — Posłonek. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, choć spotykany jest dziko rosnący w Polsce. Jest to zimozielona krzewinka, stosowana …
- CypryśnikowateDo rodziny Taxodiaceae należą drzewa z igłami bądź łuskami ułożonymi skrętolegle. Drzewa jednopienne, kwiaty rozdzielnopłciowe. Szyszki zdrewniałe, różnej wielkości i …
- Nazwa rodzajowaNazwa rodzajowa, pierwsza w nazwie rośliny, jest rzeczownikiem w pierwszym przypadku liczby pojedynczej. Wiele nazw jest pochodzenia greckiego, np. Euonymus, …
- Przygotowanie glebyRozróżnia się kilka sposobów przygotowania gleby pod byliny w zależności od ich wymagań bytowych. Pod rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych, …
Najnowsze komentarze