Kolorowe, pachnące i świeże bukiety okolicznościowe wręczamy na imieniny, urodziny, Dzień Matki, Dzień Kobiet, Walentynki, a także z okazji ważnych wydarzeń, np. rocznic, jubileuszów, sukcesów i innych istotnych momentów w życiu rodziny i najbliższych przyjaciół. Warto zatem poznać symbolikę kwiatów oraz dowiedzieć się, jakie jest znaczenie ich kolorów, aby jak najlepiej dobrać bukiet do okoliczności. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Jakie jest znaczenie kolorów kwiatów?

Zanim przygotujesz bukiet okolicznościowy, musisz poznać najważniejsze znaczenie poszczególnych barw kwiatów. To bardzo ważne, gdyż nietrudno popełnić gafę i sprawić przykrość najdroższej osobie, wybierając nieodpowiednie kolory, symbolizujące raczej zazdrość aniżeli miłość.

Co znaczą kolory kwiatów?

  • czerwony – namiętność, pożądanie, miłość, gorące uczucia,
  • różowy – przyjaźń, oddanie, sympatia,
  • fioletowy – wytworność, kreatywność, wyjątkowość,
  • pomarańczowy – radość, zabawa, energia,
  • niebieski – wierność, pokój, zaufanie,
  • biały – czystość, szacunek, niewinność.

Problematyczny bywa kolor żółty. Powinniśmy unikać wręczenia kwiatów w tym kolorze, gdyż symbolizuje on nienawiść, zazdrość, a nawet niewierność. Sytuacja zmienia się jednak, gdy kolor żółty pojawia się w bukiecie okolicznościowym złożonym z różnych barw – znaczenie jest wtedy pozytywniejsze, pełne optymizmu i radości.

Jak dopasować bukiet okolicznościowy do okazji?

Okazji do wręczenia kolorowego bukietu okolicznościowego nie brakuje. Warto pamiętać, by znalazła się w nim nieparzysta ilość kwiatów – taki wybór gwarantuje wspaniałą estetykę i prezencję upominku. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o przesądy.

Bukietowe inspiracje na każdą okazję:

  • czerwone róże – idealny bukiet dla ukochanej osoby, takie kwiaty najlepiej wyrażą nasze płomienne uczucia,
  • pomarańczowe róże – bardzo uniwersalny prezent, symbol przyjaźni, jak również uznania i wdzięczności, taki bukiet sprawdzi się z okazji imienin i urodzin,
  • herbaciane róże – niezwykle szykowny bukiet, elegancki, sprawdzający się na okazje takie jak imieniny, rocznica, Dzień Matki,
  • bukiet z tulipanów – gustowny prezent na Dzień Kobiet, Dzień Matki i inne okazje.

Wielu ekspertów z pracowni florystycznej podkreśla, że do wyrażenia szacunku i uznania bardzo pasują wytworne gerbery i klasyczne anturium, zwłaszcza jeśli są elementami większego bukietu, wręczanego np. przełożonemu czy promotorowi na uniwersytecie. Takie bukiety pasują do wszelkich ważnych i oficjalnych uroczystości.