Każda osoba, która planuje adopcję suczki, powinna przygotować się na cieczkę. Co to jest, jak przebiega i w jaki sposób sobie z tym radzić?

Cieczka u suk – kiedy pojawia się pierwsza ruja?

Cieczka inaczej bywa nazywana rują jest częścią aktywną psiego cyklu rozrodczego. W jej skład wchodzi kilka faz: etap poprzedzający ruję, ruja właściwa, faza porcjowa, etap bezrujowy.

Pierwsza cieczka u młodej suczki pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia. Podstawowym jej objawem jest krwawienie z dróg rodnych, dlatego warto zawczasu zaopatrzyć się w specjalne majtki. Jeśli objawy nie wystąpią do 24 miesiąca życia naszej suczki, należy koniecznie udać się na kontrolę do weterynarza.

W pierwszej fazie, poprzedzającej ruję właściwą, zaczyna się krwawienie a suczka często oddaje mocz, dodatkowo rozprzestrzeniając zapach. W głównej fazie zmienia się kolor krwi a zewnętrzne drogi rodne stają się mniej obrzęknięte. W etapie porujowym kolor wydzieliny znów ciemnieje, aby na koniec zaniknąć.

W przypadku dorosłych psów cieczka występuje zazwyczaj co kilka miesięcy, w zależności od rasy okres ten może wynosić od 3 do 12 miesięcy.