Odpowiedni klimat i atmosfera w ogrodzie

Odpowiednio zaprojektowany i wyposażony ogród to taki, który zachęca do spędzenia w nim chwili czasu. Taki ogród to także doskonałe miejsce na organizację imprez i relaks. Elementy, które wpływają na atmosferę w ogrodzie to odpowiednie meble i dodatki ogrodowe, dobrze utrzymana roślinność, a także oświetlenie.

Oświetlenie ogrodowe

Odpowiednio oświetlony ogród służy nie tylko podkreśleniu jego zalet, ale także wpływa na poziom komfortu i bezpieczeństwa domowników i gości. Oświetlenie ogrodu powinno skupiać się w kilku najważniejszych jego miejscach. Dla bezpieczeństwa warto oświetlić ścieżki i okolice drzwi wejściowych, tarasowych a także garażowych. Dzięki temu nawet wieczorem i w nocy twój ogród będzie bezpiecznym miejscem. Warto także podkreślić jego atuty, aby gdy już zajdzie słońce mieć możliwość cieszenia się ogrodowym wystrojem. Jeśli posiadasz w ogrodzie charakterystyczne elementy, takie jak altana, staw czy fontanna – warto je oświetlić. Jeśli szukasz innego rozwiązania, oświetl tylko wybrane rośliny i kwiaty. Pamiętaj, aby nie przesadzić ponieważ twój ogród będzie wyglądał mało atrakcyjnie i będzie panował chaos. Należy więc unikać przesady.
Do oświetlenia ogrodu trzeba wybrać odpowiednie jego źródła. Drzwi warto oświetlać lampami, które uruchamiają się gdy wyczują ruch. W ogrodzie możesz umieścić lampy solarne, które ładują się w dzień, a wieczorem i w nocy oświetlają przestrzeń. Lampy energooszczędne to najlepsze rozwiązanie.

Podsumowanie

Oświetlenie ogrodowe jest bardzo potrzebne. Wpływa zarówno na bezpieczeństwo i komfort gości i mieszkańców, jak i na podkreślenie zalet ogrodowej aranżacji. Prawidłowo oświetlona przestrzeń będzie zapraszała do odwiedzin i podkreślała największe atuty ogrodu. Oświetlenie jest także niezbędne, jeśli lubisz spędzać wieczory relaksując się w ogrodzie. Najlepsze są lampy energooszczędne, ich kształt dobierzesz według swoich potrzeb i gustu.