Świerki są to drzewa zimozielone, z żywicą, o koronach stożkowatych, różnej szerokości podstawy, strzale zbieżystej, gałęzie mają ułożone w pozorne okółki. Kora na pniach cienka, łuszcząca się w małe, cienkie tafelki. Pąki szeroko- lub wąskojajowate, ostro lub tępo zakończone, pokryte licznymi łuskami. Igły różnej długości, czworokątne w przekroju lub płaskie, z aparatami szparkowymi, z czterech stron u czworokątnych, bądź tylko na stronie dolnej, w kształcie dwóch białych pasków, u gatunków o igłach płaskich. Zakończenie igieł ostre bądź ścięte skośnie. Igły osadzone na małych trzonkach, po opadnięciu igieł powierzchnia pędu jest chropawa (raszplowata). Drzewa jednopienne, kwiaty rozdzielnopłciowe, umieszczone w części wierzchołkowej drzewa, męskie w kształcie małych licznych kotek, żeńskie w kształcie szyszeczek. Szyszki jajowate, cylindryczne, niekiedy lekko łukowato zgięte, o różnej długości, jako młode zielone, karminowe lub modre, po dojrzeniu brązowe, ciemnobrązowe lub żółte, zawsze zwisające, opadają całe po dojrzeniu późną jesienią. Nasiona jajowate, leżą w zagłębieniu dolnej części błonkowatego skrzydełka, różnej wielkości u poszczególnych gatunków. Świerki są rozmnażane przez siew, odmiany uprawne przez szczepienie na odpowiednim gatunku, odmiany karłowe świerka pospolitego przez sadzonkowanie. Świerki, podobnie jak jodły, lubią powietrze wilgotne, chociaż niektóre gatunki znoszą wysoką temperaturę i zanieczyszczenia atmosferyczne miast i okręgów przemysłowych. U poszczególnych gatunków występują różnice w wymaganiach glebowych, jedne rosną na glebach średnich i wilgotnych, inne znoszą gleby lekkie. Odporność świerków na mróz jest różna, decyduje tu pochodzenie, a często także warunki, w których drzewo rośnie. Zastosowanie świerków jest dość różnorodne. W parkach mogą być sadzone w grupach, pojedynczo bądź jako aleje, odmiany barwne zaś do zestawień kontrastowych. Gatunki znoszące strzyżenie mogą być użyte na żywopłoty, osłony i bryły geometryczne w układach regularnych; odmiany karłowe nadają się do alpinariów i ogródków przydomowych.
O autorze
Podobne wpisy
Wnętrze
Ostatnie wpisy
Poczta kwiatowa, kwiaciarnia Włocławek
Archiwa
- październik 2022
- lipiec 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- październik 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- marzec 2021
- październik 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- kwiecień 2019
- marzec 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- czerwiec 2018
- maj 2018
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- luty 2017
Polecamy:
Casablanca Chopina
Porady wnętrzarskie
- PetuniaRośliny roczne, lekko owłosione, o wysokości 15-80 cm. Liście rozmieszczone naprzeciw- lub skrętolegle, mięsiste, całobrzegie. Kwiaty białe, purpurowe i fioletowe, …
- KalceolariaOryginalne rośliny, wyróżniające się kwiatami, najczęściej o barwie żółtej, o koronie dwuwargowej — wargach woreczkowatych, przy czym dolna warga rozdęta, …
- Przymiotno okazałePochodzi z Ameryki Północnej. Wysokość 40-70 cm. Podobne do niższych astrów. Łodyga rozgałęziona, liście odziomkowe łopatkowate, długoogonkowe, łodygowe lancetowate, całobrzegie, …
- KoleusColeus blumei — Koleus Blumego. Pochodzi z Jawy. Wyrasta do wysokości 50-80 cm. Ze względu na barwne liście uprawiany jako …
- TrawyZależnie od sposobu krzewienia się rozróżnia się trawy: 1. rozłogowe, wykształcające darń mało zwartą, np. mietlica pospolita, 2. rozłogowo-luźnokępowe dające …
Czym jest tiamina i dlaczego jest taka ważna dla naszego organizmu?
Wiele mówi się o witaminach z grupy b. Szczególnie popularna jest witamina b12. Jeśli cierpimy na przemęczenie i problemy ze …- SasankaPulsatilla patens (Anemone patens) — Sasanka otwarta (Sasanka dzwonkowata). Pochodzi z Azji i Europy wschodniej (Polska). Roślina chroniona. Kwitnie przed …
Najnowsze komentarze