Szklarnie mogą być ogrzewane za pomocą różnych urządzeń ogrzewniczych. W większych szklarniach jest zainstalowane ogrzewanie centralne (zespolone) gorącą wodą lub parą, w małych szklarniach spotyka się jeszcze ogrzewanie kanałowe. Znane jest również ogrzewanie gorącym powietrzem, elektrycznością i gazem. Jednakże te systemy w Polsce są jeszcze rzadko stosowane, natomiast w Holandii, Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych metody te są popularne. Ogrzewanie kanałowe jest obecnie coraz rzadziej stosowane, gdyż zanieczyszcza powietrze spalinami oraz stanowi system nieekonomicznego wykorzystania opału. Najwłaściwszym sposobem ogrzewania szklarni jest ogrzewanie centralne gorącą wodą. Polega ono na krążeniu wody gorącej, wychodzącej z kotła, i ochłodzonej, powracającej do kotła. Samo urządzenie składa się z kotła umieszczonego w piwnicy lub w innym do tego celu przystosowanym pomieszczeniu, rur grzejnych i naczynia wzbiorczego (zabezpieczającego), które służy do gromadzenia przyrostu objętości wody, powstałego na skutek jej ogrzania. Temperatura wody w kotle nie powinna przekraczać 95°C, temperatura wody powracającej do kotła nie powinna spadać poniżej 20 °C. Zaletą ogrzewania centralnego gorącą wodą jest to, że przy stosunkowo niskiej temperaturze rur grzejnych (około 80°C) nie powoduje ono nadmiernego osuszania powietrza. Na tych samych zasadach co ogrzewanie centralne gorącą wodą, może być stosowane ogrzewanie, parą o niskim ciśnieniu (najmniej 0,5 at). Różnica polega na tym, że zamiast wody z kotła, do grzejników jest doprowadzana para wodna. Zaletą ogrzewania parą wodną jest mniejszy koszt instalacji (cieńsze rury i mniejsza ich ilość) oraz możność ogrzewania szklarni położonych dalej od źródła ciepła lub też szklarni o większych rozmiarach. Ten system jest opłacalny tam, gdzie istnieje możliwość wykorzystania pary wodnej, stanowiącej produkt uboczny różnych zakładów przemysłowych. Jeżeli tej możliwości nie ma, to koszty eksploatacji rosną, ponieważ ogrzewanie parą wodną zaczyna działać dopiero wtedy, gdy wodę w kotle doprowadzimy do wrzenia i w tej temperaturze należy wodę utrzymywać przez cały czas. Przy tym systemie ogrzewania następuje większe nagrzewanie i wysuszenie powietrza w pobliżu rur grzejnych.
O autorze
Podobne wpisy
Wnętrze
- Mała sypialnia – jak ją urządzić? Zabudowy wnęk Warszawa tanio. Szafy wnękowe na wymiar Poznań
- Czy wystrój kuchni ma znaczenie?
- Schody zewnętrzne – schody kamienne zabiegowe Warszawa
- Nowoczesny salon: jak go urządzić? Drzwi przesuwne szklane Warszawa
- Sypialnia w stylu rustykalnym – meble z drewna śląskie, meble wiejskie
Ostatnie wpisy
Poczta kwiatowa, kwiaciarnia Włocławek
Archiwa
- październik 2022
- lipiec 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- październik 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- marzec 2021
- październik 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- kwiecień 2019
- marzec 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- czerwiec 2018
- maj 2018
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- luty 2017
Polecamy:
Casablanca Chopina
Porady wnętrzarskie
Niewielkie mieszkanie – o czym pamiętać w trakcie aranżacji wnętrz? Meble, szafy na wymiar Warszawa tanio
Aranżacja niewielkich mieszkań może sprawić wiele problemów. Przede wszystkim ograniczona przestrzeń wymusza na nas minimalizm oraz mądre zagospodarowanie każdego centymetra. …- Zasada podwójnej nazwyTwórcą obecnej nomenklatury w botanice był szwedzki uczony Karol Linneusz. W dziele pt. Species plantarum wprowadził Linneusz własną, inną niż …
- Sekcja OxycedrusGatunki tej sekcji mają wyłącznie igły ułożone okółkowo, po trzy. Pączki w kątach igieł. Juniperus communis — Jałowiec pospolity. Wysokość …
- Inspekty jednospadoweSkrzynie inspektowe mogą być przenośne i stałe. Wymiary skrzyń inspektowych są ściśle związane z wymiarami okien inspektowych. Szerokość skrzyni jest …
- Ziemia darniowaZiemia darniowa powstaje przez pryzmowanie darni z łąk i ugorów na glebach ciężkich. Pryzmę darniową układa się z płatów darni …
- Abies cephalonicaAbies cephalonica — Jodła grecka. Pochodzi z gór Grecji. Wysokość 15-20 m, w ojczyźnie do 30 m, średnica korony 3-6 …
- Mikołajek płaskolistnyPochodzi z Ameryki, Azji, Europy (Polska). Wysokość 30-r-100 cm. Jest to roślina uprawiana na kwiat cięty i do suszenia. Łodyga …
Najnowsze komentarze